ZAWARTOŚĆ


Od 4 października WAŻNE ZMIANY w rozporządzeniu w sprawie recept.


Od 18 września 2014r. WAŻNE ZMIANY w sposobie wystawiania recept na leki odurzające i psychotropowe. 


Komunikat w sprawie uprawnień weteranów działań poza granicami państwa przyznanych na podstawie Ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa (2011-08-11)

 

PORADNIA

LEKARZY MEDYCYNY RODZINNEJ

11-500 Giżycko ul. Wodociągowa 17

 Rejestracja

Tel.:874286772; 874287576; Fax: 874294050

 

REJESTRACJA ON-LINE


DATA 
ZAGADNIENIA

 

 

2014-10-04


Od 4 października WAŻNE ZMIANY w rozporządzeniu w sprawie recept.

Plik DOC do pobrania / Plik PDF do pobrania 

 

Podstawa prawna - Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2014r. (DU-2014-1239) zmieniające rozporządzenie w sprawie recept lekarskich

 

CO NOWEGO WPROWADZAJĄ ZMIANY:

 

1 - możliwość wypisania ilości leku na 120 dniowy okres stosowania zamiast tylko na 90 dniowy jak dotychczas, oczywiście przy podaniu odpowiedniego dawkowania na taki okres.

 

2 - na jednej recepcie można przepisać podwójną ilość leku recepturowego, a nie pojedynczą jak dotychczas.

 

3 - natomiast takie postaci leku recepturowego jak maści, kremy, mazidła, pasty albo żele do stosowania na skórę, można przepisać w 10cio krotnej ilość na jednej recepcie, a nie w pojedynczej jak dotychczas.

 

Warto jednak pamiętać, że leki recepturowe, czyli wykonywane w aptece, mają krótszą trwałość i o wiele bezpieczniejsze dla pacjenta jest rozpisywanie mniejszych ilości leku recepturowego na wielu receptach realizowanych i wykonywanych przez aptekę w czasie kuracji, na co pozwala kolejna zmiana w rozporządzeniu.

 

4 - lekarz może rozpisać leki recepturowe wykonywane w aptece wystawiając w sumie do 16 recept niezbędnych pacjentowi do maksymalnie łącznie 120-dniowego okresu stosowania.Czyli tą dziesięciokrotną ilość leku recepturowego będącą w sumie na maksymalnie 120dniowy okres stosowania lekarz może rozpisać wystawiając do 16 recept.

 

5 - lekarz może wystawić do 12 recept na następujące po sobie okresy nieprzekraczające w sumie 360 dni stosowania z tym , że na jednej recepcie nie może być więcej leku, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego niż na 120 dni, a nie jak dotychczas do 3 recept na sumaryczny okres 90 dni. Wystawiając takie recepty lekarz wypełnia dodatkowo na recepcie drugie pole z datą realizacji recepty od dnia.

 

6 - w przypadku recept na środki antykoncepcyjne lekarz może wypisać do 6 recept na następujące po sobie okresy stosowania nieprzekraczające łącznie 6-miesięcznego stosowania. Czyli ilość recept na środki antykoncepcyjne nie ulega zmianie.

 

Plik PDF z rozporządzeniem

 

2014-09-18       

 

 

Od 18 września 2014r. WAŻNE ZMIANY w sposobie wystawiania recept na leki odurzające i psychotropowe. 

 

Plik DOC do pobrania  / Plik PDF do pobrania

Podstawa prawna - Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 21 sierpnia 2014r. (Dz.U.2014.1172 ) zmieniające rozporządzenie w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje.

CO NOWEGO WPROWADZAJĄ ZMIANY:

1 - dodatkową możliwość wyrażania sumarycznej ilości leku odurzającego lub psychotropowego poprzez wpisanie ilości jednostek dawkowania oraz dawki tych jednostek, a więc nie trzeba już obliczać sumy substancji czynnej, a wystarczy wpisać tylko słownie np. dwadzieścia tabletek po dziesięć miligramów;

Proszę zwrócić uwagę, że dotychczasowy sposób zapisywania sumy substancji czynnej pozostaje, a dodano możliwości zastąpienia go łatwiejszym zapisem sumarycznej ilości jednostek dawkowania i dawki tych jednostek, co w obu przypadkach nadal musi być w całości zapisane słownie, czyli np. jeden gram lub dziesięć tabletek po sto miligramówg. Błędem są jakiekolwiek odstępstwa i zapisywanie skrótem lub tylko częściowo słownie np. jeden g lub sto mg czy 100 miligramów.

Jednak MZ jak i niektóre NFZty informują, że dopuszczalne jest używanieuznanych jednostek układu SI w formie skrótowej czyligram = g , miligram = mg.

 

2 - możliwość wypisani ilości leku odurzającego i psychotropowego na 90 dniowe stosowanie, a nie jak dotychczas tylko na 30 dni;

 

3 - możliwość rozpisania 90-cio dniowego stosowania leków odurzających i psychotropowych na 2 lub 3 recepty obejmujące kolejne okresy stosowania z wykorzystaniem drugiego pola recepty na wpisanie daty realizacji kolejnych recept od danego dnia;

 

4 - całkowicie zrezygnowano z dodatkowej konieczności opisywania przekroczonej dawki w jakikolwiek sposób, czyli usunięto zapis o dodatkowym oznaczaniu przekraczanych dawek wykrzyknikiem, zapisywaniem jej słownie oraz umieszczaniem czytelnego podpisu i pieczęci. Obecnie przy przekraczaniu dawki nie ma już żadnego obowiązku jakichkolwiek dodatkowych adnotacji.

 

5 - jeżeli lekarz użyje na recepcie takiego sposobu dawkowania, z którego nie wynika konkretna ilość jednostek leku, apteka musi przyjąć, że mogą to być maksymalnie dwa najmniejsze opakowania refundowane, a w przypadku leków niepodlegających refundacji - dwa najmniejsze opakowania dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Czyli np. przy zapisie dawkowania - doraźnie lub 1 tabl. w razie bólu zamiast konkretnego dawkowania 2 x 1, apteka może wydać maksymalnie dwa najmniejsze opakowania leku.

 

6 - recepty, na których przepisano preparaty zawierające środki odurzające grupy I-N lub substancje psychotropowe grupy II-P, mogą być realizowane w aptece do 30 dni, a nie jak dotychczas do 14 dni od daty ich wystawienia.

 

 

Plik PDF z rozporządzeniem

 

*******************************

 

 

 2011-08-11


Komunikat w sprawie uprawnień weteranów działań poza granicami państwa przyznanych na podstawie Ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa

W dniu 30 marca 2012 r. weszły w życie przepisy Ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa (Dz.U.2011.205, poz.1203), w której został określony status i uprawnienia weteranów działań poza granicami państwa oraz weteranów poszkodowanych w działaniach poza granicami państwa.

Weteranem działań poza granicami państwa, zwanym dalej "weteranem", może być osoba, która brała udział, na podstawie skierowania, w działaniach poza granicami państwa w ramach:

  1. misji pokojowej lub stabilizacyjnej, kontyngentu policyjnego, kontyngentu Straży Granicznej, zadań ochronnych Biura Ochrony Rządu lub zapewniania bezpieczeństwa państwa, nieprzerwanie przez okres, na jaki została skierowana, jednak nie krócej niż przez okres 60 dni;
  2. grupy ratowniczej Państwowej Straży Pożarnej, łącznie przez okres nie krótszy niż 60 dni.

Weteranem poszkodowanym w działaniach poza granicami państwa, zwanym dalej "weteranem poszkodowanym", może być osoba, która biorąc udział na podstawie skierowania w działaniach poza granicami państwa, doznała uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku pozostającego w związku z tymi działaniami lub choroby nabytej podczas wykonywania zadań lub obowiązków służbowych poza granicami państwa, z tytułu których przyznano jej świadczenia odszkodowawcze.

Status weterana oraz weterana poszkodowanego przyznaje, na wniosek żołnierza, funkcjonariusza lub funkcjonariusza ABW, w drodze decyzji administracyjnej, Minister Obrony Narodowej - w odniesieniu do żołnierzy, minister właściwy do spraw wewnętrznych - w odniesieniu do funkcjonariuszy, oraz Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego - w odniesieniu do funkcjonariuszy ABW.

Dokumentem potwierdzającym status weterana oraz weterana poszkodowanego jest odpowiednio legitymacja weterana albo legitymacja weterana poszkodowanego wydana przez Ministra Obrony Narodowej - w odniesieniu do żołnierzy, ministra właściwego do spraw wewnętrznych - w odniesieniu do funkcjonariuszy, albo Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego - w odniesieniu do funkcjonariuszy ABW.

KORZYSTANIE ZE ŚWIADCZEŃ OPIEKI ZDROWOTNEJ POZA KOLEJNOŚCIĄ

  • Weteran poszkodowany korzysta poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej w szpitalach i świadczeń specjalistycznych w ambulatoryjnej opiece zdrowotnejw zakresie leczenia urazów i chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa u wszystkich świadczeniodawców , którzy zawarli umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z NFZ
  • Weteran poszkodowany korzysta poza kolejnością ze stacjonarnych i całodobowych świadczeń opieki zdrowotnej innych niż wymienione wyżej w zakresie leczenia urazów i chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa (uprawnienie do bezterminowego czasu trwania leczenia)

BEZPŁATNE ZAOPATRZENIE W LEKI

  • Weteranowi poszkodowanemu przysługuje bezpłatne zaopatrzenie w leki objęte wykazem w aktualnym Obwieszczeniu Ministra Zdrowia w sprawie wykazu leków refundowanych na czas leczenia urazów lub chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa

BEZPŁATNE ZAOPATRZENIE W WYROBY MEDYCZNE

  • Weteranowi poszkodowanemu przysługuje prawo do bezpłatnych wyrobów medycznych do wysokości limitu finansowania ze środków publicznych zgodnie z wykazem określonym przez Ministra Zdrowia w drodze rozporządzenia

ŚWIADCZENIA OPIEKI ZDROWOTNEJ UDZIELANE BEZ SKIEROWANIA

  • Weteranowi poszkodowanemu w zakresie leczenia urazów lub chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne udzielane są bez skierowania.

KONSULTANT DS. WETERANÓW POSZKODOWANYCH POZA GRANICAMI PAŃSTWA W WARMIŃSKO-MAZURSKIM ODDZIALE NFZ W OLSZTYNIE:

Jolanta Szulc - tel. 89 532 74 01 begin_of_the_skype_highlighting              89 532 74 01      end_of_the_skype_highlighting; e-mail: jolanta.szulc@nfz-ols ztyn.pl

PEŁNOMOCNICY DS.WETERANÓW W RESORTOWYCH PODMIOTACH LECZNICZYCH

  1. 108 Szpital Wojskowy z Przychodnią – ppor. Magdalena Dereń- Asystent Komendanta Szpitala ds. Pielęgniarstwa ; tel.87 621 98 04; e-mail:m.deren@108spzoz.elk.pl
  2. Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie – p.Magdalena Radłowska ; tel. 89 539 82 00 begin_of_the_skype_highlighting              89 539 82 00      end_of_the_skype_highlighting wew. 80 10; 609 230 242begin_of_the_skype_highlighting              609 230 242      end_of_the_skype_highlighting
  3. Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska w Giżycku – p. Jadwiga Piechowiak- pielęgniarka koordynująca ; tel. 87 429 46 78 begin_of_the_skype_highlighting              87 429 46 78      end_of_the_skype_highlighting; e-mail wspl.medycyna@wp.pl
  4. Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska w Braniewie – p. Janusz Lewkowicz – lekarz; tel.604 061 138 begin_of_the_skype_highlighting              604 061 138      end_of_the_skype_highlighting.

 Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.